Szkoły ponadpodstawowe
ZAPISY NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE ROZPOCZNĄ SIĘ 16.09.2024
Nasze Muzeum to przeszłośc, ale i skok w PRzyszłość. Dziękim Nowym technologiom Podróżuj w czasie, Odkrywaj, to co Najciekawsze i Zobacz jak wyglądało Życie "Kiedyś". Sprawdź Co kryją Zabytki, Dyskutuj, Rozwiń sWoją Kreatywność. Poznaj Historię w Sposób, Która Wciąga.
Działania edukacyjne skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych (czas trwania od 60 do 90 minut).
Na zajęcia zapraszamy od października 2024 r.
Zgłoszenia na zajęcia w roku szkolnym 2024/2025 (I semestr) przyjmujemy od 16 września 2024 r. pod numerami telefonów (17)749 38 87, (17)749 38 95.
Informacje praktyczne znajdują się pod zakresami tematycznymi.
antyk
Greckie porządki
Na zajęciach przyjrzymy się, jak elementy architektury starożytnej Grecji zostały wykorzystane na fasadach zamkowych budowli. Omówimy kluczowe cechy porządków doryckiego, jońskiego i korynckiego oraz poznamy najważniejsze greckie ornamenty, które do dziś wpływają na architekturę.
Zajęcia odbywają się w Zamku. Zajęcia nie są połączone ze zwiedzaniem.
Najpierw Masa Potem Rzeźba
Wykład połączony z praktycznymi ćwiczeniami analizy rzeźbiarskiego dzieła sztuki.
Zajęcia odbywają się w Zamku. Zajęcia nie są połączone ze zwiedzaniem.
XVII wiek
Prędzej nam zginie rozum i ustaną słowa -o sztuce baroku
Barok – epoka pełna kontrastów, w której człowiek, Bóg i świat znajdują swoje odzwierciedlenie w sztuce. Przyjrzymy się kontekstowi kulturowemu, historycznemu i religijnemu oraz symbolom, które dominowały w tym czasie. Odkryjemy, jak artyści doby baroku postrzegali piękno i czas, tworząc unikalne dzieła sztuki.
Zajęcia odbywają się w Zamku. Zajęcia nie są połączone ze zwiedzaniem.
Po sarmacku. Obyczaj, Strój, Sztuka.
Mit Sarmacki – czyli ideał szlachecki w pełnej krasie. Zajmiemy się wzorcami osobowymi, tradycyjnym strojem szlacheckim, rycerskością i dążeniem do egalitaryzmu wśród polskiej szlachty. Poznamy, jak te wartości kształtowały kulturę, obyczaje i sztukę tamtej epoki.
Zajęcia odbywają się w Zamku. Zajęcia nie są połączone ze zwiedzaniem.
ŁuCznictwo w Nowożytnym wojsku
Czy w czasach rozwijającej się broni palnej łuk mógł wciąż odgrywać znaczącą rolę na polu bitwy? Podczas zajęć przyjrzymy się, dlaczego w XVII wieku w armii Rzeczpospolitej nadal używano łuków oraz jak wyglądały techniki i strategie łucznictwa. Odkryjemy, jakie miejsce zajmowali łucznicy w wojsku i dlaczego ta tradycyjna broń przetrwała pomimo rozwoju nowoczesnych technologii wojskowych.
ZZajęcia odbywają się w Zamku. Zajęcia nie są połączone ze zwiedzaniem.
Kultura magnackiego stołu i zasady etykiety dworskiej
Szczegółowe omówienie potraw, sposobu nakrycia stołu oraz serwowania posiłków na magnackich dworach na przestrzeni wieków. Przyjrzymy się także zagranicznym wpływom na polską sztukę kulinarną, które kształtowały dworską kuchnię i etykietę. Zajęcia przeznaczone dla szkół o profilach tematycznych.
Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, dawna Oranżeria.
XVIII/XIX wiek
Poczuj sztukę - o stylach i nie tylko
Podczas zajęć omówimy, jak wydarzenia historyczne i społeczne wpłynęły na rozwój stylów takich jak barok, rokoko i neoklasycyzm. Jak sztuka odzwierciedlała zmiany w życiu codziennym i polityce. Zajęcia będą okazją, by zobaczyć, jak sztuka i historia wzajemnie na siebie oddziaływały.
Zajęcia odbywają się w Zamku. Zajęcia nie są połączone ze zwiedzaniem.
ROMANTYCZNIE
Czy łańcucki Zamek i jego mieszkańcy mieli w sobie ducha romantyzmu? Podczas zajęć wyruszymy w podróż po śladach polskiego i europejskiego romantyzmu, odkrywając wpływy tego ruchu w ogrodach i wnętrzach zamkowych. Będziemy rozmawiać o tym, jak idee romantyczne – miłość do natury, patriotyzm i emocje – przejawiały się w życiu mieszkańców zamku oraz w aranżacji jego przestrzeni.
Zajęcia odbywają się na terenie Parku oraz w Zamku. Zajęcia nie są połączone ze zwiedzaniem.
Shopping w stylu retro, czyli Zakupy Księżnej Marszałkowej
Żeby wygrać, trzeba grać! Zagraj i wygraj najpiękniejszą kolekcję dzieł sztuki w Polsce u schyłku XVIII wieku.
Zajęcia odbywają się w Zamku. Zajęcia nie są połączone ze zwiedzaniem Muzeum.
Ostatni zajazd
Romantyczna idealizacja polskości na podstawie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Podczas zajęć przyjrzymy się, jak w utworze przedstawiono wzorce cnót i bohaterstwa, a także silne przywiązanie do polskiej tradycji. Odkryjemy, jak Mickiewicz idealizował życie szlachty, ukazując romantyczną wizję Polski oraz jej wartości.
Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, dawna Oranżeria.
Stół i uczta w epoce stanisławowskiej - przemiany kulturowe
Podczas zajęć omówimy, jak idee Oświecenia i zmiany umysłowe w drugiej połowie XVIII wieku wpłynęły na kulturę stołu w Polsce. Zastanowimy się, czy w tamtych czasach dominował „paryski obyczaj” czy staropolska biesiada. Poznamy różnice między ucztą a bankietem oraz szczegóły ceremoniału z epoki, który odzwierciedlał przemiany obyczajowe i kulinarne tamtych czasów.
Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, dawna Oranżeria.
ByŁ sobie Bal - O Balach, Modzie Balowej i ETykiecie Dworskiej
Zapraszamy na fascynującą podróż w świat dworskich bali, gdzie omówimy modę balową, etykietę oraz tradycje towarzyszące tym wydarzeniom. Odkryjemy, jak wyglądały pierwsze tańce, takie jak polonez, mazur czy walc, a także zastanowimy się, czy bal był bardziej wydarzeniem wprowadzającym młodych ludzi w dorosłość, czy okazją do kreowania małżeństw.
Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, dawna Oranżeria.
Cerkiew wizerunek wszechświata
Świątynia i elementy jej wyposażenie w nawiązaniu do liturgii. Pojęcie ikony i ikonostasu na przykładzie zbiorów sztuki cerkiewnej.
Zajęcia odbywają się w Dziale Sztuki Cerkiewnej (wschodnie skrzydło stajni).
Informacje podstawowe
- zajęcia można umówić wyłącznie telefonicznie pod numerami telefonów, (17) 749 38 87, (17) 749 38 95 w Dziale Edukacji Muzealnej, a następnie potwierdzić wypełniając formularz zgłoszeniowy
- bardzo prosimy o przygotowanie uczniów do wizyty w muzeum.
- zajęcia odbywają się od wtorku do piątku, od godziny: 9.00.
- czas trwania zajęć nie jest sztywno określony, zwykle waha się od 60 do 90 minut. Zajęcia dla młodszych uczniów zwykle są połączone z aktywnościami ruchowymi i warsztatami plastycznymi. Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o zadanie ich przy rezerwacji. Nie mamy możliwości uzupełnienia zajęć o warsztaty w dniu realizacji.
- opłata za zajęcia wynosi 10 zł/osobę, opiekun 1 zł.
- opiekun ma obowiązek pozostania z uczniami przez cały czas trwania zajęć. Nie ma możliwości pozostawienia grupy pod opieką pracowników Muzeum (1 opiekun na 10 osób).
- fotografowanie w czasie zajęć jest możliwe, ale wyłącznie w porozumieniu z prowadzącym. Prosimy o niewykonywanie w czasie zajęć zdjęć pozowanych.
- w czasie zajęć nie można jeść (w tym żuć gumy) ani pić. Wyjątkiem są sytuacje związane ze zdrowiem uczestników, prosimy o opiekunów grup o zgłoszenie tego faktu w miarę możliwości przed zajęciami.
- w czasie zajęć nie zwiedzamy całej ekspozycji, dotyczy to zarówno Zamku, jak i dawnej Oranżerii.
Wszystkie osoby są u nas mile widziane. Jeśli mają specjalne potrzeby edukacyjne, to prosimy o kontakt z nami, by wizyta sprawiła im radość. Jeśli jest konieczny udział dodatkowego opiekuna lub rodzica prosimy o taką informację. W budynku dawnej Oranżerii jest winda osobowa i wygodny podjazd, a my możemy w odpowiedni sposób dostosować prowadzenie, formy warsztatowe i czas trwania zajęć do potrzeb grupy.